Tynki gipsowe

Tynki gipsowe są obecnie najczęściej wybieranymi wyprawami, gdyż nakładane maszynowo pozwalają na bardzo szybki postęp prac wykończeniowych. Są również jednymi z najlepszych materiałów zabezpieczających powierzchnie przed szkodliwym działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń. W przypadku pożaru 2 cm warstwa tynku powstrzyma rozprzestrzenianie się ognia nawet przez 20 minut! Dzięki tynkom gipsowym skutecznie można uniknąć Syndromu Chorego Budynku. Ponadto są idealnie równe, gładkie bądź o wybranej fakturze, a przy tym, co bardzo ważne, tynki gipsowe pozwalają na dyfuzję pary wodnej pochłaniając ewentualny naddatek wilgoci i zwracając ją kiedy wilgotność w pomieszczeniu będzie niska. Dzięki temu stwarzają przyjazny klimat w pomieszczeniach.

Tynki gipsowe są gotowymi, mieszankami tynkarskimi do wykonywania wewnątrz budynków. Głównymi składnikami są przede wszystkim wysokiej jakości nie zanieczyszczony gips, kruszywo kalibrowane (średnica do 1,2 mm) i wiele uszlachetniających dodatków jak np. plastyfikatory.

Tynki gipsowe nie powodują podrażnień skóry ludzkiej, poziom współczynnika pH odpowiada współczynnikowi skóry ludzi i wynosi ok. 14. Tynki gipsowe firmy Knauff spełniają wymagania obowiązujących norm oraz przepisów, posiadają Atesty PZH oraz Deklaracje zgodności.

Są porowate i przyczyniają się do utrzymania przyjemnego klimatu we wnętrzach. Przejmują wilgoć jeśli wilgotność w pomieszczeniu wzrasta i oddają ją gdy spada.

Znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użytkowych, w których stała wilgotność powietrza nie przekracza 70 %, a więc również w kuchniach i łazienkach po spełnieniu powyższego warunku.

Tynki gipsowe są określane terminem tzw. tynków „ciepłych” gdyż posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła (~0,25 do 0,35 W/mK) co ma wpływ na oszczędzanie energii cieplnej.

Tynki gipsowe są niepalne, ponadto w swojej strukturze zawierają cząsteczki wody i w razie pożaru uwalniają je w postaci pary wodnej przyczyniając się do zwolnienia procesu nagrzewania otynkowanych powierzchni.

Dzięki maszynowemu nakładaniu tynków (za pomocą agregatów tynkarskich) prace tynkarskie wykonywane są solidnie i szybko, a bardzo dobre właściwości fizyko-chemiczne pozwalają na otynkowanie nawet tych miejsc, które wymagają szczególnie dużej przyczepności. Nanosi się tylko jedną warstwę tynku, którą bezpośrednio poddaje się ostatecznemu wykończeniu. Otynkowana powierzchnia jest równa, gładka i gotowa do malowania, nakładania tapet lub położenia płytek ceramicznych. Tynki gipsowe schną średnio 14-21 dni, w zależności od grubości warstwy tynku, oraz wilgotności temperatury powietrza.

Tynki gipsowe znajdują szerokie zastosowania w budownictwie mieszkaniowym, wielorodzinnym i jednorodzinnym jak również w obiektach użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, biura, szpitale, obiekty kulturalno usługowe tj. hotele, banki, markety itp.

Nie powinny być natomiast stosowane w miejscach, gdzie będą nieustannie narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. warsztat. Tu proponujemy mniej atrakcyjny wizualnie, ale za to trwalszy tynk cementowo wapienny.

Polecanym przez naszą firmę wiodącym producentem maszynowych tynków gipsowych jest firma Knauf. Firma ta istnieje od 19xx roku. Na polskim rynku firma Knauf jest obecna od 1994roku. W swojej ofercie do niedawna posiadała 4 rodzaje maszynowych tynków gipsowych: MP75, MP 75L, MP75SL, MP75 G/F-L. W 2010 roku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów firma Knauf stworzyła tynk gipsowy o twardości ok. 15 N/mm2 dorównującej tynkom cementowo-wapiennym – tynk MP75 DIAMANT- najtwardszy tynk gipsowy wszechczasów!

Szczegółowe informacje techniczne tynków gipsowych można znaleźć w specyfikacji technicznej.

Zastanawiasz się jaki tynk będzie najlepszy do Twojego obiektu? W razie wątpliwości lub pytań skontaktuj się z nami.

Syndrom Chorego Budynku - najprościej można powiedzieć, że „chory budynek” to ten, w którym źle się czujemy. Panuje w nim nieprzyjemny klimat. Do głównych czynników mających wpływ na złe samopoczucie zalicza się: wilgoć, grzyby, pleśnie, zjawiska radiacyjne i elektrostatyczne, oddziaływania wibracyjne i hałas, czynniki chemiczne oraz nieprawidłowy styl życia