Rodzaje styropianów

1. Styropian – informacje ogólne

Styropian to materiał lekki, trwały i niedrogi, a przy tym łatwy w obróbce i montażu. Jego współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w przedziale 0,031-0,042 W/(m2.K) - jest zatem świetnym materiałem do izolacji cieplnych. To materiał nietoksyczny i nieszkodliwy dla zdrowia. Właściwie położony i zabezpieczony nie traci swoich właściwości przez cały czas eksploatacji, nie butwieje, nie gnije, jest odporny na algi i grzyby. Styropian - czyli polistyren ekspandowany - aż w 98% składa się z powietrza, które jest doskonałym izolatorem cieplnym; pozostałe 2% to polistyren. Podczas produkcji granulki polistyrenu są podgrzewane i spieniane (w trakcie tego procesu zwiększają swoją objętość o kilkadziesiąt razy). W specjalnych formach kształtuje się z nich bloki, które później tnie się na płyty i sezonuje.

2. Na co warto zwrócić uwagą kupując styropian ?

Właściwie przeprowadzony proces sezonowania ma duży wpływ na jakość styropianu; dzięki sezonowaniu staje się on bowiem stabilny wymiarowo. Jeśli na ścianach ułoży się płyty niesezonowane, albo wysezonowane w niewłaściwy sposób, będą się one odkształcać po ułożeniu, co spowoduje powstanie mostków cieplnych i obniżenie jakości całego ocieplenia. Nie warto kupować styropianu znacznie tańszego, za to pochodzącego z niewiadomego źródła; bardzo prawdopodobne, ze producent sprzedaje go taniej, bo zaoszczędził na kosztach - np. właśnie sezonowania. Inny sposób na obniżenie kosztów produkcji to dodanie zbyt dużej ilości regranulatu (zmielonych odpadów produkcyjnych). Dodatek rzędu 6-10% jest rzeczą normalną w procesie technologicznym, jeśli jednak będzie go dużo więcej - jakość produktu będzie znacznie gorsza. Nasi fachowcy doradzą Państwu jak poznać, czy styropian jest dobry czy podrabiany? Zwykle wyglądają tak samo i dla zwykłego człowieka są nie do rozróżnienia. Oto wskazówki, które pomogą nam upewnić się, że styropian, który wbudujemy w dom, jest dobrej jakości:

3. Rodzaje styropianu:

Skład- ze względu na składniki użyte do produkcji wyróżniamy trzy rodzaje styropianu:

Kształt-ze styropianu produkuje się przede wszystkim gładkie płyty przeznaczone do ocieplania ścian, połaci dachu, stropów i fundamentów. Inne, mniej popularne i rzadziej stosowane wyroby styropianowe to płyty specjalne (np. ryflowane, nacinane, laminowane), elewacyjne profile ozdobne.

4 .Klasyfikacja styropianu

Według poprzedniej, obowiązującej do 28 stycznia 2004 roku polskiej normy PN-B-20130: Az1:2001 styropian oznaczany był symbolem FS i liczbą 12, 15, 20, 30 lub 40. Oznaczenie FS informowało, że jest to odmiana styropianu samogasnąca (po odjęciu płomienia). liczby wskazywały, jaka jest gęstość styropianu w kilogramach na metr sześcienny (im większa gęstość, tym styropian twardszy).

Nowa, obowiązująca obecnie norma europejska PN-EN 13163 wprowadziła inny sposób oceny i klasyfikacji płyt styropianowych. Oparty on został nie na gęstości, ale na ważniejszych dla tego wyrobu parametrach, czyli na współczynniku przewodzenia ciepła oraz wytrzymałości mechanicznej. Dla przykładu - produkt o nazwie EPS 70 - 040 FASADA oznacza styropian (EPS to Expended PolyStyrene, czyli polistyren ekspandowany) o deklarowanym poziomie naprężeń ściskających nie mniejszym niż 700 kPa i współczynniku wynoszącym 0,40, FASADA zaś - to skrótowe wskazanie podstawowego zastosowania wyrobu. Większość producentów umieszcza teraz w nazwie wyrobu taką informację, żeby ułatwić klientowi kupno potrzebnego materiału; do ocieplania miejsca wskazanego w nazwie jeden producent może oferować kilka rodzajów styropianu (różniących się współczynnikiem przenikania ciepła, wytrzymałością mechaniczną i ceną). Oprócz nazwy wyrobu na jego etykiecie powinny się znaleźć także m.in.: